Obory / Veřejnosprávní činnost (68–43–M/01 )

O oboru

Obor je určen pro uchazeče, kteří se zajímají o dění ve společnosti, mají dobré předpoklady ke studiu, je jim vlastní systematičnost, pečlivost a spolehlivost.

 
Obor je vhodný i pro ty, kteří nechtějí pokračovat ve studiu na vysoké škole.


Chcete se o tomhle oboru dozvědět víc? Přijďte se podívat na den otevřených dveří.

 

Vyučované předměty

Stěžejní pro tento obor je výuka předmětů veřejná správa a právo. Doplňují je např. ekonomika, písemná a elektronická komunikace, historie české správy a společenská kultura. Žáci si osvojí základy účetnictví a seznámí se i s firemní logistikou.


Jazykovou vybavenost absolventa zajišťuje zařazení dvou cizích jazyků – anglického a německého.

 

Uplatnění absolventů

Absolvent tohoto studijního oboru získá studiem kompetence pro činnost referenta státní správy, samosprávy na obecních, městských a magistrátních úřadech. Uplatní se v oblasti hospodaření s majetkem obce, umí vést evidenci podle závazně platných právních předpisů, agendu správních a samosprávných orgánů. Orientuje se v činnostech souvisejících s vystavováním úředních dokladů, s určováním, vyměřováním a vybíráním dávek a poplatků, se správním řízením. Může se uplatnit i na úřadech práce, v advokacii, soudnictví. Může pracovat v celní správě, ve vzdělávacích firmách, v různých nadacích.

 

Praxe a exkurze

Praktická výuka probíhá kromě cvičení i formou odborné praxe. Výuka praxe je zajištěna na pracovištích veřejné správy, zejména obecních, městských a krajských úřadech.

 

Ve 2. ročníku žáci absolvují 1 týden individuální praxe na městských úřadech, úřadech s rozšířenou působností, případně dalších institucích veřejné správy a 2 týdny blokové praxe na obecních úřadech a ostatních veřejnosprávních institucích.

 

Do 3. ročníku jsou zařazeny 2 týdny blokové ekonomické praxe např. u OSVČ, obchodních společností, státních podniků, v ekonomických odděleních obecních a městských úřadů a státních institucí.

 

Ve 4. ročníku žáci absolvují 1 týden individuální praxe u okresních soudů.

 

Výuku doplňují i odborné exkurze. Realizují se průběžně během celého studia např. do muzeí, knihoven, archivů, poslanecké sněmovny, senátu, ČNB.

Garant oboru

Mgr. Petra Vrtělková
Garant oboru Veřejnosprávní činnost
374 630 226
petra.vrtelkova@sosstribro.cz

Dokumenty ke stažení

Učební plán oboru Veřejnosprávní činnost

ŠVP Veřejnosprávní činnost